Best paper award will be given (Certificate of Best paper) to submitted full papers  (oral & virtual presentations) by scientific committee for each social sciences disciplines. To be a candidate for the bets paper award, you have to submit your full paper and fill the separated part of the final registration form till the 1st of April 2018. Please note that;

 

  1. The jury will only consider the nominated papers for the Best Paper Awards selection.
  2. The deadline of the application is 19 days before the conference date.
  3. The jury will evaluate the nominated papers according to; uniqueness, scientific quality, title, abstract, key words.
  4.  

Tüm sosyal bilim alanlarında, tam metin sunulan tebliğlerden (Oral ve Sanal) bilim kurulunca seçilecek bildirilere en iyi tebliğ ödülleri (Alanda En İyi Tebliğ Sertifikası) verilecektir. En iyi bildiri ödülüne aday olmak için 1 Nisan 2018 tarihine kadar tam metninizi göndermeniz ve kesin kayıt formunda ayrılan yeri doldurmanız gerekmektedir. Lütfen aşağıdakileri dikkate alınız:

 

  1. Bilim Kurulu sadece  bildiri tam metinleri zamanında gönderilen ve en iyi tebliğ için aday olan tebliğler için seçim yapacaktır.
  2. Son başvuru tarihi tam metin gönderim tarihi olan 1 Nisan 2018'dir.
  3. Bilim Kurulu yazıları özgünlüğüne, bilimsel kalitesine, başlığına, özetine, anahtar kelimelerine  göre değerlendirecektir.

 

 

 

ORGANIZERS
SPONSORS